Všetko odštartovali Marunovci a ich zručnosti

Rodinná firma Maruna sa začala formovať už v detstve na lazoch u Marunov. V tom období mala podobu života rodiny na statku v obklopení hôr. Už v tomto čase sa začali zdokonaľovať zručnosti súrodencov Marunovcov.

1995 - stavanie bunkrov

bunkerV začiatkoch boli takéto bunkre

Detské hry ako bagrovanie medzí, kde korene drevín boli mosty, pílenie lopúchov ako stromov, ich krátenie na polená, jazda na traktore, prvé opravy, stavanie bunkrov na strome sa postupne premenilo na spracovanie dreva od A po Z.

Posledný "bunker“ do ktorého sme sa ako deti pustili bol už malý prototyp zrubu, ktorých v súčasnosti staviame desiatky ročne podľa požiadaviek našich klientov na Slovensku aj v zahraničí.


2000 - od odvážnych snov k prvým stavbám

bratia marunovciŠikovní bratia Marunovci

Drevo a jeho spracovanie bolo neoddeliteľnou súčasťou života súrodencov a stalo sa ich záľubou a zároveň živobitím. Začiatky neboli ľahké. Všetky zarobené peniaze na brigádach boli použité na nákup drevoobrábajúcich nástrojov a zariadení. Práca od svitu do mrku priniesla ale svoje ovocie. Na gatri v záhrade sa začali rezať prvé dosky, vyrábať prvé drevené stoly a altánky pre susedov.


2005 - píla u Gregušov

V roku 2005 sa podarilo prenajať pozemky na pílu u Gregušov a pridali sa k nám viacerí dobrí ľudia z okolia a náš drevodomov sa začal rozrastať. Na fotografiách vidíte ako vyzerala píla U Gregušov.


2006 - pribúdali ďalšie odvetvia...

Všestrannosť súrodencov umožnila firme rozbehnúť sa vo viacerých odvetviach súčasne: Hospodárenie v miestnych lesoch, výroba reziva, zemné práce a stavba zrubov a drevodomov.

maruna terchova drevodomyStavba drevodomu v roku 2006maruna terchova drevodomyLaco Maruna na stavbe v roku 2006


2008 - kúpa pozemku pre rodinnú firmu

vozovy park marunaK pásovej píle a traktoru v hore začali pribúdať kolesové bagre, kráčajúce bagre na prácu v náročných terénoch, lesný kolesový traktor. Nakoľko prenajatý pozemok začal byť nedostačujúci pre našu výrobu, začali sme sa pohrávať s myšlienkou o nákupe vlastného pozemku pre stavbu rodinného podniku. Boh nám požehnal. Podarilo sa.


2010 - budovanie areálu a rozšírenie strojového parku

V roku 2010 sa začal budovať areál v priemyselnej zóne v Terchovej. Zahŕňa výrobné haly s drevospracujúcimi strojmi, administratívnu budovu, dielne, sklady reziva, predajňu so širokou ponukou reziva a obkladov, ale aj všetkého, čo je potrebné k stavbe zrubov aj murovaných stavieb.

Disponujeme CNC strojom na výrobu krovov a dreveníc (je ich len 5 na Slovensku), pásovými, rozmietacími a skracovacími pílami špičkovej kvality.

Máme 2 sušiarne reziva, štiepací automat na palivo, štvorstrannú frézu. Strojný park pozostáva z 9 Menzi Muck, 5 kolesových bagrov, 10 nákladných áut.